Tablet o dużej mocy – Toshiba Portege Z10t

Konwertowalne urządzenie Toshiby pełni zarówno funkcję tabletu jak i laptopa. To bardzo ciężkie zadanie. Trudno dziwić się, że oprócz entuzjastycznych recenzji, Toshiba Portege Z10t ma również grono przeciwników przekonanych, że jest on po prostu zbyt drogi, jak na to co sobą prezentuje. Oryginalna konstrukcja często pociąga za sobą kontrowersyjne opinie.

Duży czy mały?

Toshiba Portege Z10 t jawi się jako bardzo dobry, wydajny i uniwersalny tablet

fot. toshiba.com

Laptop umożliwiający podłączenie stacji dokującej, wyposażony w wyświetlacz Full HD, zazwyczaj waży znacznie więcej niż 1430 g. Patrząc z tej perspektywy Toshiba Portege Z10t wydaje się bardzo lekkim urządzeniem. Z drugiej strony, jak na tablet z procesorem niskonapięciowym serii Y i wyświetlaczem o przekątnej poniżej 12 cali, może wydawać się ciężki. Zwłaszcza, że ma po złożeniu wysokość profilu ma 28 mm. Natomiast wyposażenie w złącza jest dużo lepsze niż w większości tabletów, ale słabsze niż chcielibyśmy widzieć w laptopie.

Połączenie

W przeciwieństwie do konwertowalnych urządzeń Lenovo, notebook Toshiba daje się rozłączyć na dwie części. Jako, że najistotniejsze podzespoły są umieszczone w części tabletowej, po odłączeniu otrzymujemy pełnowartościowy i wydajny tablet. W takiej formie Toshiba Portege Z10t nie ma sobie nic do zarzucenia. Do niewielu urządzeń bardziej pasuje określenie tablet biznesowy. Kiedy jednak połączymy części by stworzyć laptopa, nasz entuzjazm nieco osłabnie. Zawias łączący nie wygląda ładnie, a na klawiaturze tak małego urządzenia nie będzie pisało się zbyt wygodnie. Jest ona po prawdzie bardzo dobrze wykonana, ale nie zapewnia takiego komfortu użytkowania jak te w większych modelach. Podobnie z manipulatorem punktowym i płytką dotykową.

Zarządzanie energią

Mimo niedużej baterii o pojemności 38 Wh, tablet działa normalnie ok. 5 godzin, a w stanie czuwania może pozostać znacznie dłużej. Pod tym względem Toshiba deklasuje konkurencyjne urządzenia – względem jest zdecydowanie laptopem i dotyczy to także chłodzenia. Mimo niewielkich rozmiarów zdecydowano się na wentylator, który pozwala utrzymać rozsądną temperaturę procesora i obudowy nawet przy intensywnej pracy. Za to trochę hałasuje, przynajmniej w porównaniu z niemal bezgłośnymi zwykle tabletami.

Wyświetlacz

W wysokiej klasy tabletach spodziewamy się dotykowego wyświetlacza w rozdzielczości Full HD. Tu oczywiście jest taki i znów, już niemal tradycyjnie w tym modelu, budzi mieszane uczucia. Bardzo dobra luminancja obrazu oraz jego wysoki kontrast zapobiegają refleksom świetlnym i pozwalają komfortowo korzystać z tabletu na zewnątrz. Kontrast jest zapewne najlepszy wśród podobnych urządzeń. Odwzorowanie kolorów natomiast mogłoby być nieco lepsze.

Drobiazgi

Jeśli chodzi o zabezpieczenia i dodatkowe, oferowane przez producenta oprogramowanie, Toshiba Portege Z10t może rywalizować z dobrymi notebookami biznesowymi. Ma też zbliżony do nich szybki dysk SSD i 4 GB RAM.

Ostatecznie Toshiba Portege Z10 t jawi się jako bardzo dobry, wydajny i uniwersalny tablet. Nie zastąpi natomiast pełnowymiarowego laptopa choć ma kilka jego pozytywnych cech i nawet zbliżoną wydajność.

Comments are closed.