Laptop do pracy w samochodzie

Jeśli podróżujesz na siedzeniu pasażera, masz ograniczone możliwości zajęcia sobie czasu. Oprócz rozmowy z kierowcą pozostają Ci książka lub ekran poręcznego urządzenia takiego jak tablet czy smartfon. Praca w takich warunkach jest wyjątkowo trudna, niemniej niektórzy próbują jednak wykorzystać laptopa w samochodzie. Jak się do tego zabrać?

Uchwyt

Jeśli podróżujesz na siedzeniu pasażera, masz ograniczone możliwości zajęcia sobie czasu, laptop może okazać się dobrym rozwianiem

fot. hp.com

Laptop położony na kolanach zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Siedzisz wówczas w bardzo niewygodnej pozycji, na ekranie widzisz niewiele, a przy pierwszym ostrzejszym hamowaniu twoje narzędzie pracy ma szansą spotkać się z przednią szybą. Na szczęście dostępnych jest kilka modeli uchwytów stabilizacyjnych. Najprostsze rozwiązanie polega na przymocowaniu rozkładanego stolika za przednim fotelem. Dzięki temu osoba siedząca na tylnej kanapie może pracować, zachowując dość komfortową pozycję i nie ryzykując uszkodzenia sprzętu. Ze względu na elastyczność samego fotela ekran nie będzie idealnie stabilny, ale z pewnością bardziej niż gdyby w ogóle nie był unieruchomiony. Inny sposób to stabilny uchwyt instalowany pomiędzy przednimi siedzeniami lub w miejscu schowka przed siedzeniem pasażera z przodu.

Odpowiedni model

Sam laptop również musi być odpowiedni do pracy w samochodzie. Po pierwsze, nie może się przegrzewać. Po drugie, musi mieć bądź długo działającą baterię, bądź też zewnętrzną przetwornicę, która pozwoli korzystać z 12-voltowego gniazda w samochodzie. Optymalny byłby laptop konwertowalny o dobrym systemie chłodzenia. Pierwszym urządzeniem, jakie przychodzi na myśl jest Lenovo Yoga 3 Pro. Kolejne dobre do samochodu urządzenia to na przykład HP EliteBook Revolve 810 lub Dell XPS 12 Duo. Wszystkie te laptopy mogą być wykorzystane jako tablet i są bardzo lekkie. Ich niewielki rozmiar jest zdecydowaną zaletą w ograniczonej przestrzeni samochodu.

Czy warto?

Potencjalnie każdy laptop może być wykorzystywany w samochodzie przez pasażera. Faktycznie jednak, nawet w komfortowej limuzynie, praca na nim nie będzie przyjemna. Prawdopodobnie najbardziej przyda się urządzenie typu tablet, które pozwoli przejrzeć dokumenty czy zapoznać się z materiałami wideo. Do tego jednak wystarczy Dell Venue 11. Z klawiatury będą w stanie skorzystać jedynie osoby o bardzo wysokim stopniu koncentracji.

Comments are closed.