Jaki komputer dla grafika?

Komputer do zastosowań profesjonalnych musi być przede wszystkim bardzo wydajny. W tym wypadku kluczowym elementem jest procesor, od którego zależy komfort pracy z zaawansowanymi programami graficznymi. Chociaż na pierwszy rzut oka stacje graficzne (o których więcej tutaj) niczym nie różnią się do zwykłych komputerów, to są od nich dużo bardziej wydajne.

Komputer dla grafika musi być przede wszystkim wydajny, powinie posiadać mocny procesor oraz układ graficzny, ponadto warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość pamięci RAM

fot. lenovo.com

Szukając sprzętu do pracy, powinniśmy zwrócić uwagę na ilość rdzeni – im jest ich więcej, tym krótszy czas przetwarzania danych. W tym wypadku najlepiej wybrać urządzenie  posiadające 8 rdzeni, które bez problemu poradzi sobie z wielozadaniowością. Kolejna rzecz to odpowiednia pamięć RAM, optymalnym rozwiązaniem będzie 16GB w 4 kościach po 4GB. Tutaj zasada jest prosta – im więcej pamięci RAM, tym lepiej, jest to jeden z ważniejszych parametrów, który decyduje o komforcie pracy. Jeżeli pamięci RAM będzie zbyt mało, niestety nasz komputer może być nieco spowolniony. Następny element to karta graficzna. O ile obsługa Photoshopa czy Ilustratora będzie możliwa na komputerze posiadającym zintegrowany układ, tak bardziej zaawansowane aplikacje na przykład do projektowania w 3D będą wymagały lepszych parametrów. Rozsądnym wyborem będzie układ grafiki nVidia Quadro lub AMD FirePro (http://www.amd.com/en-us/products/graphics/workstation).

Podczas pracy z programami graficznymi bardzo ważna jest również rozdzielczość matrycy – odwzorowanie barw, podświetlenie oraz kontrast. Ekrany laptopów dla grafików, muszą być matowe,  dzięki temu będzie można bez przeszkód pracować nawet w słabo oświetlonych pomieszczeniach lub na świeżym powietrzu w czasie upalnego, słonecznego dnia. Nie można zapominać też o nośniku danych, dysk twardy o pojemności 500 GB i prędkości obrotowej 7200 rpm to niezbędne minimum. Dużą popularnością wśród tej klasy sprzętu cieszą się stacje graficzne Lenovo ThinkPad, które są jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii tego producenta. Wybierając tego typu sprzęt, warto również zwrócić uwagę na takie rzeczy jak pojemność akumulatora, głośniki oraz system chłodzenia. Każdy komputer, który charakteryzuje się dużą wydajnością, ma większe zapotrzebowanie na moc obliczeniową, a to z kolei powoduje nagrzewanie się podzespołów oraz emituje hałas, który dla niektórych może okazać się irytujący. To, dlatego przed zakupem sprzętu, warto sprawdzić, czy jego kultura pracy stoi na wysokim poziomie.

Komputer dla grafika musi być przede wszystkim wydajny, powinie posiadać mocny procesor oraz układ graficzny, ponadto warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość pamięci RAM. Kluczowa będzie również kultura pracy, warto zwrócić uwagę na emitowany hałas oraz temperaturę podzespołów podczas większego obciążenia sprzętu. Stacje graficzne to ciekawa kategoria sprzętu, który jest przeznaczony dla profesjonalistów, którzy pracują ze skomplikowanymi aplikacjami, można wykorzystać go po godzinach do rozgrywania ulubionych tytułów gier komputerowych, daje także możliwość pracy poza biurem, co wygodnym i praktycznym rozwiązaniem.

 

 

Comments are closed.