Dumna Toshiba – Portege Z30-B

Tworząc produkt elitarny, należy nadać mu przynajmniej jedną cechę wyjątkową. W przypadku laptopów może to być wyjątkowa lekkość, wydajność, design albo długi czas pracy na baterii. Właśnie tym ostatnim parametrem chwalą się twórcy Toshiba Portege Z30. Z pewnością jednak nie zapomnieli o innych zaletach, prawda?

Energooszczędność

Tworząc produkt elitarny, należy nadać mu przynajmniej jedną cechę wyjątkową - w przypadku laptopów może to być wyjątkowa lekkość, wydajność, design albo długi czas pracy na baterii

fot. toshiba.com

Jedynie kilka dostępnych na rynku laptopów osiąga zbliżony czas pracy na baterii. Na niskim obciążeniu Portege Z30 może działać nawet dwadzieścia godzin. Przez połowę tego czasu można natomiast normalnie pracować i korzystać z zasobów sieci. Inżynierowie Toshiby dokonali cudu, umieszczając baterię o pojemności 52 Wh w laptopie o masie 1200 g. Pobór mocy tego urządzenia jest po prostu znikomy.

Obudowa

To kolejna zaleta tego modelu. Znacznie bardziej odporna niż można by się spodziewać po cieniuteńkim (17 mm), 13-calowym urządzeniu. Wykonano je ze stopu magnezu, jest więc odporne na zabrudzenie. Do podzespołów trudno się dostać, ale jest to możliwe, więc laptopa można wyczyścić. Nie ma też problemu z podpięciem innych urządzeń. W laptopie zmieściły się 3 porty USB 3.0. Co więcej, zostało w nim jeszcze nieco miejsca na dodatkową kość RAM (laptop jest oferowany z jedną). Wykorzystanie dostępnej przestrzeni, a raczej jej braku, przekracza wszelkie wyobrażenia.

Wydajność i chłodzenie

Żeby nieco ochłodzić zapał do kupienia tego modelu, warto wspomnieć o wentylatorach. Bardzo dobrze radzą sobie one z odprowadzaniem ciepła, ale powodują nieco hałasu. 30-33 dB przy normalnej pracy jest jeszcze znośne, ale na obciążeniu głośność wzrasta o 10 dB, a wartości powyżej 40 dB są już nieprzyjemne. Na szczęście procesor Intel Core i7-5500U i szybki dysk SSD powinny uporać się z obliczeniami na tyle szybko, by nie trzeba było dłużej słuchać powarkiwania wentylatora. Natomiast zmuszając laptopa do długotrwałej pracy, dowiemy się, że procesory niskonapięciowe zwalniają wtedy dość znacznie.

Grafika

W stosunku do modelu A znacznie poprawiono możliwości graficzne. Zamiast rozdzielczości 1366 x 768 jest dużo bardziej rozsądna 1920 x 1080, czyli Full HD. Rozświetlenie i kontrast są znakomite, odwzorowanie barw znacznie lepsze niż w większości

Comments are closed.